Det kan vara knepigt att para ihop ost & vin. Långt ifrån alla ostar går ju i ihop med Röda viner. Ostbutiken Tysta Marie i Östermalmshallen tipsar direkt på osten med en liten skylt: Den här spanska getosten Monte Enebro – passar mycket bra till Vita viner som Sauvignon Blanc.
Här är tre mycket prisvärda vita viner med högsta vinbetyg media, två är ekologiska:
Domaine Lalande Sauvignon Blanc, för 70 kronor >
Río Claro Sauvignon Blanc, för 70 kronor, ekologiskt >
Brochet Réserve Sauvignon Blanc för 100 kronor, ekologiskt >
Osten Monte Enebro har fått flera internationella ost-utmärkelser (det finns nog utmärkelser för allt).
Och de elva olika vinerna med Sauvignon Blanc-druvan, som du ser på våra topplistor, har fått högsta betyg av pålitliga vin-recensenter. Det är både i flaska på 75 cl, och som bag-in-box-vin. Alla vinerna finns i Systembolagets ordinarie sortiment.
Till startsidan med samtliga topplistor med Bästa Röda & Vita vinerna, Rosé, Champagne, och Mousserande viner som Cava, Spumante & Prosecco.
TIPS – Söker du viner med en särskild druva, Riesling och andra druvor?
Använd sökrutan/förstoringsglaset högst upp, så får du snabbt en lista med viner på din favoritdruva. Du kan också söka på regioner och vinländer. Lycka till!