Louis Roederer Collection 244 | 579 kr

Louis Roederer Collection 244 | 579 kr
Rikligt belönad champagne: Hyllad cuvée från det familjeägda champagnehuset – Rekommenderas 2025.
- Louis Roederer Collection 244 får mycket höga expertbetyg.
- Tidigare hette den här champagnen Louis Roederer Brut Premier.
- Louis Roederer Collection tillhör de främsta av Systembolagets samtliga champagner.
- Richard Juhlin, en av världens främsta champagne-experter, ger 88 poäng till Louis Roederer Collection 244, vilket är mycket högt.
- Louis Roederer Collection finns också i en praktisk halvflaska, 37,5 cl. Pris 298 kr.
- Till Topplistan Bästa Champagne över 400 kr >
- Nedan: Expertbetyg, internationella utmärkelser och historien om Cristal. Länk till champagnen på Systembolaget.

- Nr på Systembolaget: 7602
- Vinregion: Champagne
Druvor och smak
VÄRLDSMÄSTARE: Vi har en världsmästare på topplistan: Louis Roederer Premier Brut får Guldmedaljen i "The Champagne & Sparkling Wine World Championships 2020, 2021 och 2022.
Champagnen hyllas också stort i Sverige, se alla höga betyg i vår guldruta ovan. Louis Roederer Collcetion 242 är alltså ett säkert val: Att njuta av och att ge bort som present.
Champagnen är en blend av Pinot noir 40%, Chardonnay 40% och Pinot meunier 20%. De noga utvalda druvorna, kommer från sex års skördar, varav en del fatlagras.
Resultatet är en frisk och fyllig champagne med fin, lång smak. Lika god som drink, som till eleganta fisk- och skaldjursrätter.
Champagnehuset ägs fortfarande av familjen Roederer. Säkerligen en förklaring till den höga ambitionen och de goda resultaten.
Louis Roederer framställer också den omtalade prestige-champagnen Cristal som också får flera guldmedaljer.
Historien om Cristal och ryske tsaren Alexander II
Den ryske tsaren Alexander II älskade champagne, framför allt Cristal. Han ville också att själva flaskan skulle vara spektakulär. Han fick sin champagne i en flaska av klart vitt glas – ren kristall. Det här var omkring år 1870. Idag har Cristal-flaskorna fortfarande i ljust glas dock inte i kristall. Det får räcka med att champagnen är ypperlig.
Fakta om vinet
- Nr på Systembolaget: 7602
- Land: Frankrike
- Region: Champagne
- Druvor:
- Chardonnay
- Pinot meunier
- Pinot noir
- Champagne: Flaska 75 cl
- Sockerhalt: 7
- Alkoholhalt: 12%
- Vinproducent: Louis Roederer
- Vinet importeras till Sverige av: Vinunic AB
Munskänkarna: Årets Vin 2024. Helflaska och halvflaska.

Fynd-vinerna med högst betyg:
- Nr på Systembolaget: 7602
- Land: Frankrike
- Region: Champagne
- Druvor:
- Chardonnay
- Pinot meunier
- Pinot noir
- Champagne: Flaska 75 cl
- Sockerhalt: 7
- Alkoholhalt: 12%
- Vinproducent: Louis Roederer
- Vinet importeras till Sverige av: Vinunic AB